Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 11 min 50 sek zpět

Výstava "Nebe bylo plné hvězd" připomene 70. výročí pokusu o likvidaci klášterů v českých zemích

5. Srpen 2020 - 14:30
Kanonie premonstrátů v Želivě a Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zve na výstavu "Nebe bylo plné hvězd", která je věnovaná centralizačním a internačním klášterům v českých zemích. Výstava potrvá od 9. 8. - 31. 10. 2020. Mši svatou v rámci slavnostního zahájení 9. srpna v 10.30 hodin v Želivi bude sloužit pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka OP. V rámci vernisáže bude také prezentována kniha Katolická církev v Československu / Kardinál Josef Beran a jeho doba, kterou vydává ÚSTR společně s Katolickým týdeníkem. Kniha bude v distribuci KNA.

Papež František: Modleme se za Libanon

5. Srpen 2020 - 13:15
Po obvyklé letní červencové přestávce začal papež na první srpnovou středu opět s pravidelnými týdenními katechezemi v přímém přenosu z Apoštolského paláce. Svatý otec uvedl nový cyklus pod titulem „Uzdravit svět“. Po katechezi vyzval k modlitbě za oběti včerejších výbuchů v hlavním městě Libanonu, kde zahynulo nejméně 100 lidí.

Slavnostní otevření zrekonstruovaného Domova pokojného stáří sv. Františka v Javorníku

5. Srpen 2020 - 11:30
Biskup Martin David požehná v pátek 7. srpna zrekonstruované prostory Domova pokojného stáří sv. Františka v Javorníku. Přijal tak pozvání Charity Jeseník, jež tento domov pro seniory, který je součástí sítě sociálních služeb Olomouckého kraje, spravuje.

Petrův nástupce vybízí k modlitbě za pracující na moři

5. Srpen 2020 - 11:15
V roce, kdy si církev připomíná sté výročí námořního apoštolátu a pastorace, papež František v srpnovém evangelizačním úmyslu Apoštolátu modlitby upozorňuje na náročnou situaci pracujících na moři.

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

4. Srpen 2020 - 15:00
Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

4. Srpen 2020 - 15:00
Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

4. Srpen 2020 - 11:15
Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

3. Srpen 2020 - 16:15
Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

3. Srpen 2020 - 12:30
Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

2. Srpen 2020 - 15:30
Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

1. Srpen 2020 - 17:45
Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

31. Červenec 2020 - 8:00
„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.

V Santiagu de Compostela se v srpnu 2021 uskuteční Evropská pouť mladých

30. Červenec 2020 - 15:00
V srpnu příštího roku se v Santiagu de Compostela uskuteční Evropská pouť mladých (PEJ21) s mottem „Mladíku vstaň a buď svědkem. Apoštol sv. Jakub Tě čeká." Logo, plakát a hymnu pětidenní poutě, která začne 4. srpna 2021 představili organizátoři přímo na světoznámém poutním místě, kde leží ostatky sv. Jakuba, v sobotu 25. července.

Mše svatá za kardinála Františka Tomáška

29. Červenec 2020 - 16:00
V úterý dne 4. srpna 2020 si připomínáme výročí úmrtí kardinála Františka Tomáška (+1992). V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude kanovník Tomáš Roule sloužit zádušní mši svatou v 18.00 hodin.

Novéna před požehnáním mariánského sloupu

29. Červenec 2020 - 11:15
Zveme Vás k modlitbě Novény k Panně Marii ve dnech před požehnáním Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Novéna začne ve čtvrtek 6. srpna 2020, na Svátek Proměnění Páně.

Vycházejí Pravidla pro vysluhování exorcismu – česky i italsky

29. Červenec 2020 - 9:45
Mezinárodní asociace exorcistů publikovala v padovském nakladelství Edizioni Messaggero “Pravidla pro vysluhování exorcismu ve světle nových Obřadů exorcismu”. Kniha, původně zamýšlená pouze pro úzký okruh kněží, kteří jsou v církvi pověřeni touto službou, se tak stává příležitostí pro všechny zájemce, aby si utřídili znalosti o této svátostině, leckdy opředené senzacechtivými či hororovými historkami, byť je předně určena “vysluhovatelům exorcismu a těm, kteří se na tuto službu připravují”.

"Věnuj jim objetí": Vatikán zahajuje kampaň na podporu starších lidí

28. Červenec 2020 - 12:30
Dikasterium pro laiky, rodinu a život spustilo kampaň "Věnuj jim objetí", kterou reaguje na výzvu papeže Františka mladým lidem, aby byli na blízku seniorům, kteří kvůli pandemii Covid-19 prožívají často pocity osamělosti.

Katolický týdeník: Vylétání z hnízda

28. Červenec 2020 - 12:15
Děti odejdou z domova. Vylétnou z hnízda, jak se říká. Pro rodiče to bývá náročné období. Provází je obavy z budoucnosti, ztráta jistot, ale i pocitu vlastní potřebnosti a strach ze stárnutí.

Hlavní Pouť na Mariahilf v sobotu 15. srpna připomene 25 let od posvěcení poutního kostela

28. Červenec 2020 - 10:15
Poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor si před dvěma lety připomnělo 300 let mariánské úcty. Na letošní rok připadá 25. výročí posvěcení nového kostela zasvěceného Panně Marii Ochránkyni života. Hlavní pouť v sobotu 15. srpna bude poděkováním za čtvrt století s obnoveným poutním místem. Hlavním celebrantem bude tehdejší světitel kostela olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Tématem letošní Modlitby za domov je „Žít ve společném domě“

27. Červenec 2020 - 13:45
Zveme vás k účasti na tradiční výtvarné soutěžní přehlídce v rámci 14. ročníku akce Modlitba za domov, která probíhá vždy ve státní svátek 28. října při příležitosti oslav Dne vzniku našeho samostatného státu.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer