Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 21 min 40 sek zpět

Sbírka v olomoucké arcidiecézi překročila rekordních 30 milionů

21. Leden 2020 - 17:15
Tříkrálová sbírka na území olomoucké arcidiecéze již předčila dosavadní rekord a překročila hranici 30 milionů korun. V kasičkách, s nimiž koledníci vyšli na začátku ledna do ulic Olomouckého, Zlínského a části Pardubického a Jihomoravského kraje, dosud bylo 31,8 milionu korun. Zbývá přitom ještě sečíst půldruhého procenta. Loni koledníci vybrali 29,8 milionu korun a šlo o nejvyšší částku od založení sbírky v roce 2000. ČTK to zjistila z údajů charity na www.trikralovasbirka.cz.

Česká křesťanská akademie oslavila 30 let trvání

21. Leden 2020 - 15:00
Česká křesťanská akademie (ČKA) vznikla jako první nezávislá ekumenická instituce na počátku roku 1990; navázala na činnost křesťanských bytových seminářů v době komunismu. Jejím posláním je podporovat dialog mezi církvemi a společností, vnitrocírkevní dialog, ekumenický a mezináboženský dialog a rozvoj křesťanských intelektuálních center v regionech. Dnes má ČKA 1110 členů, 68 místních skupin po celé České republice, 11 odborných sekcí a několik kolektivních členů (jako je Asociace katolických lékařů, Společnost pro církevní právo, Vysokoškolské katolické hnutí apod.)

Prosme o milost vděčnosti za to, že jsme křesťané

21. Leden 2020 - 14:45
„Být křesťanem, knězem a biskupem je zdarma Bohem daný dar,“ kázal papež při ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty. „Být svatým znamená opatrovat bezplatnost tohoto vyvolení,“ konstatoval.

Fotogalerie: Ekumenická slavnost v Praze v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů 20. ledna 2020

21. Leden 2020 - 10:00
V rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů se v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích uskutečnila ekumenická slavnost za účasti českých a moravských biskupů a představitelů křesťanských církví. Předsedal Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a místopředseda ČBK; kázal Daniel Ženatý, synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda ERC. Foto: Jakub Šerých, Člověk a Víra

Papež k Centru Simona Wiesenthala: Nikoli řešení silou, nýbrž cesta sbližování

20. Leden 2020 - 16:30
Spojuje nás přání přivádět svět k většímu respektu vůči lidské důstojnosti, která náleží každému člověku rovným dílem a nezávisí na jeho původu, náboženství a společenském postavení.

Arcibiskup Cyril Vasiľ byl jmenován apoštolským administrátorem košické eparchie

20. Leden 2020 - 14:30
Papež František jmenoval apoštolského administrátora „sede plena“ košické eparchie pro katolíky byzantského obřadu Jeho Excelenci Mons. Cyrila Vasiľa SJ, titulárního arcibiskupa Ptolemaidy v Libyi, který dosud působil ve funkci sekretáře Kongregace pro východní církve.

Kardinál Czerny převzal diakonii sv. Michaela Archanděla ve čtvrti Pietralata

20. Leden 2020 - 11:45
Ve farnosti sv. Michala Archanděla na východním předměstí Říma Pietralata se v neděli 19. ledna konala slavnost převzetí titulu kardinálské diakonie kardinálem Michaelem Czernym, podtajemníkem Sekce pro migranty a uprchlíky dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Diakonii sv. Michaela Archanděla mu přidělil Svatý Otec František při konzistoři 5. října 2019 spolu s kardinálskými insigniemi.

Přímé přenosy bohoslužeb od 20. do 26. ledna 2020

20. Leden 2020 - 8:00
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Papež vyzval k hledání mírového řešení pro Libyi

19. Leden 2020 - 15:30
Svatopetrské náměstí zalité sluncem dnes v poledne zarámovalo shromáždění asi třiceti tisíc poutníků, kteří se sešli k modlitbě s papežem.

Papež: Pohostinnost je ekumenická ctnost

18. Leden 2020 - 17:15
Helsinský luteránský biskup Teemu Laajasalo vedl finskou ekumenickou delegaci, která dnes navštívila papeže Františka, a v níž byly kromě finské evangelicko-luteránské a pravoslavné církve zastoupeni též římští katolíci. Každoroční audience, jejíž tradice se datuje rokem 1985, předznamenala Týden modliteb za jednotu křesťanů, který začíná v sobotu. Finské náboženské představitele při jejich ekumenické pouti do Vatikánu doprovází chlapecký sbor Cantores Minores z helsinské katedrály.

V Římě začal bohatý program Týdne modliteb za jednotu křesťanů

18. Leden 2020 - 17:00
Dneškem začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů, který vyvrcholí svátkem Obrácení sv. Pavla, 25. ledna. Ve Věčném městě se ekumenické akce konají zejména v bazilice sv. Pavla za hradbami, ale také na jiných místech. Duchovní a liturgické podněty na tento rok připravili křesťané na Maltě.

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

17. Leden 2020 - 16:45
Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

17. Leden 2020 - 14:15
V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

17. Leden 2020 - 11:15
260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

17. Leden 2020 - 10:30
V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

16. Leden 2020 - 15:45
Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.

O Skutcích apoštolů - „Pavel přijímal všechny, kdo k němu přicházeli“

16. Leden 2020 - 13:30
Katecheze papeže Františka z 15. ledna v aule Pavla VI., kterou uzavřel katecheze o Skutcích apoštolů.

Nemlčte k vraždění nigerijských křesťanů, naléhá tamní kněz

16. Leden 2020 - 11:39
„Jako křesťané jsme v Nigérii vystaveni skutečnému pronásledování. Každý den jsou naši bratři vražděni na ulicích“, říká ve videonahrávce, kterou zveřejnila organizace Kirche in Not, kněz z nigerijského Maiduguri P. Joseph Bature Fidelis.

Papež jmenoval italskou právničku náměstkyní sekce pro vztahy se státy

16. Leden 2020 - 9:45
Sekce pro vztahy se státy Státního sekretariátu Svatého stolce, srovnatelná s ministerstvem zahraničí, má od nynějška nového náměstka, resp. náměstkyni. Po včerejším papežském jmenování se jí stává italská právnička dr. Francesca Di Giovanni, členka Hnutí fokoláre.

Fotogalerie: Ohlédnutí za koncem Vánoc: Svátek Tří králů a Tříkrálová sbírka

15. Leden 2020 - 17:30
Fotografie z celé republiky ze slavnosti Zjevení Páně a Tříkrálové sbírky

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer